To menn med paraply står bak fem rullestolbrukere og en servicehund. De smiler og har nettopp vært modeller for en fotograf.

Tiden flyr frem mot TV-aksjonen søndag 19. oktober. Handikapforbundet er, gjennom Atlas-alliansen, mottaker av årets aksjon, og i den forbindelse trenger vi å mobilisere bredt i hele rørsla!

Bidra frivillig

Du har kanskje hørt MYE om behovet for bøssebærere, og det skal vi fortsette å jobbe for å rekruttere. Totalt trengs over 100.000, så her skal vi spørre alle som spørres kan om å bli med. For deg som har lyst og kapasitet til å gjøre en ekstra innsats, så finnes det en mengde måter å bidra på!

– Vi trenger noen frivillige som ønsker å gjøre en liten ekstra innsats i byen vår til årets aksjon. Rundt i byen har vi 53 forskjellige oppmøtesteder, der folk kommer og henter og leverer bøssene på aksjonsdagen 19.oktober. Der trenger vi frivillige som vil planlegge og gjennomføre selve aksjonsdagen; dele ut bøsser og kart og ta i mot bøssene når bøssebærerne kommer tilbake, forklarer Siri Skranefjell, bKampanjebilde fra TV-aksjonen. En ung, smilende ugandisk gutt lener seg på to krykker i en døråpning. yaksjonskoordinator Oslo, NRK TV-aksjonen.

Behov for folk

Ved om lag en tredjedel av oppmøtestedene er det fremdeles behov for flere folk: Manglerud, Oppsal, Bjørndal, Nedre Bekkelaget, Sentrum, Ullevål, Uranienborg, Sinsen, Teisen, Tveita, Haugerud og Lindeberg. Kan du tenke deg å bidra? Ta kontakt med ida.freng@nhf.no, så formidler hun kontakt videre.

– De fleste rapporterer at dette er en veldig koselig jobb, og ikke minst meningsfull støtte til årets mottaker, sier Skranefjell.

Årets NRK TV-aksjon har et særlig fokus på tilgjengelighet, og jobber for at oppmøtestedene skal ha rom som er tilgjengelige så langt det lar seg gjøre. I tillegg vil alle som skal være bøssebærere se hvilke steder som har hvilken tilgjengelighet når de melder seg.

Allerede bidratt

Mange medlemmer og tillitsvalgte har allerede vært i sving som frivillige. I slutten av august stilte en gjeng opp som modeller for å øke mangfoldet i bildebanken. Ikke bli overrasket om du ser noen kjente fjes i tiden fremover!